Odbiór odpadów segregowanych - mały sklep internetow

Mój zleceniodawca bardzo poważnie traktuje segregację odpadów w życiu prywatnym. Nie wyobrażał sobie zatem, że miałby inaczej podchodzić do tematu, przenosząc swoją małą działalność gospodarczą do domku jednorodzinnego. Poprosił mnie o znalezienie firmy, która będzie odbierać odpady, jakie zostaną wytworzone przez jego firmę.

Paradoksalnie, w przypadku odbioru odpadów, mały wytwórca ma trudniej, niż duży. Przedsiębiorca, który chciałby przekazywać odpady segregowane, ma nie lada kłopot.

Pierwsze koty za płoty.

Lokalny Zakład Gospodarki Komunalnej odbierał tylko zmieszane odpady i na takie mogliśmy podpisać umowę. Ten problem został szybko rozwiązany.   Dalej było już tylko gorzej.

Z ogromnym zdziwieniem przyjęłam informacje, że specjalistyczne firmy, zajmujące się odbiorem konkretnych frakcji odpadów, nie zajmują się odbiorem małych ilości plastiku, czy papieru. Wykonałam w tym temacie około 30 telefonów i napisałam około 20 wiadomości e-mail. Nie udało się podpisać umowy z żadną firmą. Pomimo tego, iż mają podpisaną umowę z Gminą na odbiór takich odpadów z domków jednorodzinnych.

Niestety moją wadą, a w niektórych przypadkach jednak zaletą, jest bezgraniczny upór i dążenie do zakończenia danej sprawy. Znalazłam zatem firmy, do których można samemu dostarczać odpady plastikowe i tekturę. Takie rozwiązanie bardzo spodobało się mojemu zleceniodawcy. Choć powinno być traktowane, jako tymczasowa forma zastępcza, a nie powód do zadowolenia.

Kilka miesięcy później mój zleceniodawca został wezwany do Urzędu Gminy, w celu przedstawienia umowy oraz faktur za wywóz odpadów. Pani z Urzędu ze zrozumieniem przyjęła fakt, iż na terenie gminy żadna z firm obsługująca mieszkańców, nie chciała podpisać umowy z małym przedsiębiorcom na wywóz odpadów segregowanych. Wskazała nam nową firmę, która od niedawna świadczyła takie usługi małym przedsiębiorcom i w dogodnym, dostosowanym do potrzeb klientów terminie, odbiera odpady frakcyjne. Umowa została podpisana, wszystko działa sprawnie 😊

Tonery po tuszach. Oczywiście firmy, które zamawiają większe ilości materiałów do drukarek, mogą oddawać zużyte opakowania bezpośrednio dostawcy. Mały przedsiębiorca zamawia małe ilości i zwykle nie ma stałego dostawcy, kupuje tam, gdzie w danym momencie jest taniej. Znalazłam zatem firmę, do której nie tylko można samemu odesłać zużyte opakowania do utylizacji, ale można je także przekazać kurierowi firmy. 

Odbiór odpadów segregowanych